This is Mika

28.05.2014 20:42 2min luku 27

Triceps Blast! - Treenivinkkiä

Terve!
Ojentajat ovat kaksi kolmasosaa käden paksuudesta. Niitä on hyvä rankaista aika-ajoin toden teolla, että kasvavat. Itse tykkään tehdä pääliikkeenä vastaotepenkin tai jotain vastaavaa vähän isommilla romuilla. Viime viikolla testasin alaviistopenkissä kapeaa otetta ja toimi sekin hyvin.
Apuliikeenä itselleni toimii joko supersetti kahdella liikkeellä tai jos oikein häijyksi äidytään niin kolmella liikkeellä! Pistetääs tähän hyvä vinkkendaali miten sen triplasetin voisi toteuttaa!
Triceps Blast!
Progressiivisesti lähdetään lisäämään malmia 5kg jokaiseen settiin. Ensimmäinen liike on pushdown mutkatangolla tai vastaavalla. 15 toistoa ja pyri pysäyttämään liike alhaalla ja kunnolla supistamaan ojentajaa.
tricepsblast1
Siihen perään singahdetaan dippikoneeseen (jos ei ole dippikonetta niin tee liike perusdippinä tai penkinreunassa, jalat toisella penkillä). Siinä sama juttu, pieni pysähdys, jos pystyt,alhaalla ja keskityt puristamaan ojentajia. Jälleen 15 toistoa!!
tricepsblast2
Vika liike pushdown narulla. Tässä kohtaa riittää, että revit vain kaikki irti mitä ojentajista ikinä lähteekään. Kunnon pumppia, mutta siltikin yritä alhaalla puristaa ja supistaa ojentajaa kovaa. Tässä kohtaa vähintään 15 toistoa mutta jos paukkuja riittää niin vie toistot niin pitkälle kuin pystyt . 😀
tricepsblast3
4-5 kierrosta riittää tuhoamaan ojentajat siihen kuntoon, että tuskin haluat enää tehdä niille mitään tuon lisäksi. Eikä kyllä tarvitsekaan. Itselleni usein piisaa, kun teen pari kovaa liikettä loppuun asti per lihas. Ja toistoja tuossakin triceps blastissa tulee kunnioitettava määrä. Tosiaan lisää se 5 kiloa lisää jokaisella kierroksella niin setit kovenee loppua kohden niin, että äiskää tulee ikävä! Jos teet dippikoneen sijasta perusdippiä niin siinä sitten vain mennään omalla painolla loppuun asti.
Hyviä jumppia on tullut tehtyä koko ajan ja kivasti on lihakset hellänä. Tietää jälleen tehneensä kun paikkoja pakottaa. Pientä reissua olis pian tiedossa ja mennään hyvien säiden perässä kohti pohjoista. Road trippiä siis perinteisessä  merkityksessä. On se niin mukavaa ajella Itävaltalaisella käsityöllä tehdyllä autolla. Kruiseri päälle ja vaikka John Archin Cheyenne soimaan, avot!


Näköjään tullu biisin uppaajalla time limitti täyteen kun on pitäny jakaa kahteen osaan tuo biisi Cheyenne. 😀 Mä diggaan ihan sikana tuosta biisistä. Harmi ettei John ole tuottanut enempää omaa matksua.
EIpä tässä sitten muuta. Käykäähän testailemassa tuota Triceps Blastia niin saatte massiiviset ojentajat palkinnoksi kovasta työstä! 😀

Kommentit (27)

Ladataan kommentteja...
Kommentteja ei voitu ladata. Yritä myöhemmin uudelleen.
{{ comment.author }} #{{ comment.id }} Vastaa

Vastaa

Kaikki kommentit tarkistetaan manuaalisesti ennen julkaisua.
Emme julkaise sähköpostiosoitettasi ulkopuolisille.
Avatar noudetaan sähköpostin perusteella Gravatar-palvelusta.

Luethan täältä kuinka käsittelemme henkilötietojasi.