This is Mika

04.08.2008 11:14 1min luku 5

Wolverine-elokuva tulossa

Mahtavaa!

Luin eilen pakkotoisto.comilta, että X-Menistä tuttu Wolverine saa ikioman elokuvansa, X-Men Origins: Wolverine.

Historia.

Olen ihan täpinöissäni leffasta, sillä olen pitänyt Wolverine-hahmosta jo vuosikausia. Luin pienenä paljon sarjakuvia, varsinkin marveleita, X:meniä, sarjakuvalehteä (lehden nimi oli siis sarjakuvalehti) ja hämähäkkimiestä. Näistä lukuisista hahmoista lehdissä nousi kuitenkin ylimmäksi mutantti nimeltään Wolverine, jonka luuranko oli tuhoutumatonta adamantiumia ja jolla oli superkehittynyt paranemiskyky.

Elokuvasta.

Elokuvan pääosassa nähdään X-Men -elokuvien tavoin Hugh Jackman, joka myös toimii Wolverinen tuottajana yhdessä Lauren Shuler-Donnerin ja John Palermon kanssa.

Wolverine-elokuvan ohjaajaksi on valittu Gavin Hood. Ai kuka Gavin Hood? Gavin Hood on ohjannut tähän mennessä vasta kuusi elokuvaa, joista viimeisin ei ole vielä edes ehtinyt ensi-iltaan USA:ssa. Hood ei ole kuitenkaan ihan turha hemmo, sillä hän voitti vuonna 2005 Oscarin filmillään ”Tsotsi” (Paras ulkomainen elokuva).

Muista näyttelijöistä sen verran, että esimerkiksi Sabertoothin rooliin on bookattu Liev Schreiber ja Deadpoolin rooliin Ryan Reynolds. Hyviä näyttelijöitä molemmat vaikkakin pihviä tuskin Lievillä on ihan yhtä paljon kuin alkuperäisellä Sabertoothilla sarjakuvissa. Todennäköisesti platformbootseille ja muskelipuvuille tulee paljon käyttöä elokuvassa.

Sabertooth!

Oli miten oli, varmasti hyvää leffaa pukkaa kehiin ensi vuoden toukokuussa. Must see!

Snikt!

Kommentit (5)

Ladataan kommentteja...
Kommentteja ei voitu ladata. Yritä myöhemmin uudelleen.
{{ comment.author }} #{{ comment.id }} Vastaa

Vastaa

Kaikki kommentit tarkistetaan manuaalisesti ennen julkaisua.
Emme julkaise sähköpostiosoitettasi ulkopuolisille.
Avatar noudetaan sähköpostin perusteella Gravatar-palvelusta.

Luethan täältä kuinka käsittelemme henkilötietojasi.