This is Mika

19.03.2010 20:10 2min luku 3

Pieni paussi dieetistä

Terve.

Nyt saatiin kuvaukset valmiiksi. Kävimme Sirénin kanssa studiolla kuvaamassa Fitnesstukulle mainossettiä sekä mentiin salille ottamaan vastapainona hieman erilaisempaa, karua ja intensiivistä treenikuvaa yms. Pienet vastoinkäymiset sairasteluineen ja dieetin lyhyys näkyy tietysti kuvissa, eli kisakuntoon verrattuna kunto ei ollut lähelläkään sitä mitä halusin. Kaikesta huolimatta olen kohtuu tyytyväinen koko dieettiin ja kuviin.

Pidän nyt pienen paussin dieetistä, otan aavistuksen massaa takaisin ja treenaan pirun kovaa salilla, jotta tässä ehtisi kesään mennessä leipoa hieman lihasta lisää. Sitten pudotan taas ylimääräistä pois ja katson mitä jää jäljelle. Lahteen ollaan menossa katsomaan kisoja ja olemaan läsnä joko Fitnesstukun kera tai sitten ihan muuten vaan.

6-10 kiloa tulee minulle helposti painoa lisää, kun kasvatan kaloreiden määrää ruokavaliossani. Nyt pääsin alkuvuoden dieetillä alhaisimmillani 79 kiloon ja kuvauksissa taisin olla noin 79,5 kilon hujakoilla. Hyvät paineet sain ja tekemisen meininki varmasti välittyy kuvista. En ehtinyt kuin 5-10 minuuttia ottaa kevyttä pumppia, kun Mike jo huuteli kameran eteen. Kuvaukset sinänsä ovat äärimmäisen raskaita, sillä toistoja täytyy tehdä suht isoilla painoilla yllättävänkin monta kertaa ja staattisia jännityksiä pitää jaksaa ylläpitää pitkän aikaa.

Vasen käsi vihotteli kuvauksissa oikein huolella. Se ei ole vielä mihinkään parantunt vaikka särkylääkkeillä olen saanut kivun hieman hellittämään. Nyt kuitenkin oli pakko jättää särkylääkkeet pariksi päiväksi pois, sillä ne toivat nestettä kehoon ja vei erottuvuutta pois lihaksista. Kuvissa nesteinen iho näyttää todella huonolta, joten nesteet pois ja keho kuivaksi. Sainkin itseasiassa Novedexilla yön aikana kropan yllättävän nesteettömäksi ja särkylääkkeistä noussut pöhö oli aamulla tipotiessään. Aikamoista tavaraa tuo Novedex XT (ps. Nove on tarjouksessa Fitnesstukulla 30,60e, osta nyt ja vedä ittes kesäkondikseen ajoissa).

Nyt yritän välttää rasittamasta vasenta kättä ja antaa sen edes vähän parantua, jotta voisi taas täyspainoisessti keskittyä malmin liikkuttamiseen.

Vanhoja kuvia

Kaivelin vanhoja kuvia kansioistani ja löysin muutaman harvinaisemman mustavalkofoton vuodelta 2007, juuri Helsinki GP:n jälkeisen aamun salikuvauksista. Näitä ei välttämättä kaikki olekaan nähnyt, ainakaan B&W:nä.

Tässä kuvat:

IMG_4949

IMG_4950

IMG_4951

IMG_4953

Kommentit (3)

Ladataan kommentteja...
Kommentteja ei voitu ladata. Yritä myöhemmin uudelleen.
{{ comment.author }} #{{ comment.id }} Vastaa

Vastaa

Kaikki kommentit tarkistetaan manuaalisesti ennen julkaisua.
Emme julkaise sähköpostiosoitettasi ulkopuolisille.
Avatar noudetaan sähköpostin perusteella Gravatar-palvelusta.

Luethan täältä kuinka käsittelemme henkilötietojasi.