This is Mika

04.03.2014 12:48 4min luku 53

Ongelmallista vai haasteellista?

Moikka!
Tuli ihan asiallinen kommentti jonka ajattelin tässä purkaa ihan blogissani:

Moro Mika. Voisitko auttaa miestä mäessä? Oon treenannut 10v enkä tunnu saavan näkyvää tulosta juuri ollenkaa. Suurena ongelmana epäsäännöllinen työ, jonka takia ruokailun ja treenaamisen sovittaminen päivään on todella vaikeaa, johon tarvitsisinkin kokeneen konkarin apua ja neuvoa. Haluaisin myös tilata lisäravinteita ja muita laillisia aineita, joilla helpottaa tuloksien saavuttamista, suoraan sanottuna en ymmärrä niistä mitään.
-Sami

Tulosta ei siis tunnu tulevan juuri ollenkaan? Koet ongelmaksi epäsäännöllisen työsi, joka haittaa ruokailua sekä treenaamista? Löydätkö tästä kenties jonkun yhtälön? 😀 Ihan turha ihmetellä miksei tulosta synny, jos et pysty säännöllisesti syömään tahi treenaamaan. Se on ihan päivän selvä fakta, että tuloksia haettaessa syömisen on oltava säännöllistä sekä riittävää. Treenaamisesta puhumattakaan, sen on oltava kovaa ja lihaksia tulee rasittaa tarpeeksi useasti.

Lähdetäänkö purkamaan koko homaa sillä, että ei ajatella työtäsi ongelmana vaan haasteena? Teet kenties 3-vuorotyötä tai liikut paljon työssäsi? Haastavaa? KYLLÄ! Ajatellaan näin, että jos kykenet vessassa käymään ja lakisääteiset tauot pitämään, pystyt huoletta ravitsemaan itseäsi ruualla tai lisäravinteilla, jotta päivän kalorit olisivat riittävät tukemaan treenaamista. Tuskin kuitenkaan istut tehtaassa vaipat jalassa 10 tuntia päivässä ja paskot vaippoihisi? Näin siis Kiinassa, mutta me ollaankin nyt Suomessa. 🙂
Tarvitset seuraavia asioita itsellesi:

  • grammavaaka
  • kertakäyttölusikoita/haarukoita
  • eväsrasioita
  • kylmälaukku

Jos sinulla ei näitä asioita vielä ole, kipaisehan kauppaan. Huomisesta lähtien alat toteuttamaan uutta suunnitelmaa syömisen ja treenaamisen suhteen. Joka ilta ennen kuin menet seuraavana päivänä töihin, valmistat itsellesi omat ruokasi. Työpäivän pituudesta riippuen aterioita tulee olla 3-5 valmiiksi pakattuna eväsrasioihin. Voit myös napata pari sheikkeriä mukaan ja täyttää ne Super Gainer Prolla tai Mutant massilla. Näissä on runsaasti hiilaria sekä proteiinia, jotka lisäävät mainiosti makrosuhteita kokonaiskaloreissa.
Proteiinin lähteinä käytä kanaa, kalaa, punaista lihaa, maitotuotteita, kuten maitorahkaa, raejuustoa yms. Hiilarin lähteinä käytä riisiä, pastaa, perunaa, bataattia ja kasviksia. Tässä esim runko jonka olen ennenkin tänne laittanut:

  • Aamiainen:  puuroa, raejuustoa, ruisleipää, kalkkunaleikettä
  • Välipala: Super Gainer Pro -drinksu 2dl
  • Lounas: riisiä/pastaa 150g, kanaa 150g
  • Välipala: Super Gainer Pro -drinksu 2dl
  • Välipala: riisiä 150g, kanaa 150g
  • Treenit: juo treenien aikana aminohappoja, Octane 3 mitallista
  • Palautusjuoma: Super Gainer Pro -drinksu 3dl
  • Iltapala: maitorahka, funlight/ananas paloja
  • Illallinen: vihanneksia 400g, naudan sisä/ulkofile 150g
  • iltapala: 5 munan munakas.
  • Night-Pro drinksu 1 annos (45g)

Super Gainer Pro on muuten loistavassa BIG BUY tarjouksessa vain 59,90. Ja muistakaa, tämä on massanlisäystuotteiden elittiiä, joka sopii hyvin moneen tarkoitukseen! Ja bannerin laulujen säestämänä tämäkin setti kannattaa hankkia jos gainsseja kaipaa!

Super-Gainer Pro sisältää patenteoitua Vitargo®-hiilihydraattia, (hiilihydraatti, joka koostuu nopeasti imeytyvistä glukoosiketjuista). Vitargoa valmistetaan ainutlaatuista menetelmää käyttäen; ohratärkkelys hajotetaan molekyylin ollessa tarkasti oikean kokoinen. Tämä optimoi imeytymistä vatsalaukussa, ja Vitargo ei rasita ruoansuolatusta niin kuin muut hiilihydraattilähteet, vaan se imeytyy nopeasti lihaksiin. Hiilihydraatit lisäävät lihasten glykogeenivarastoja ja nopeuttavat palautumista harjoituksesta.
Super-Gainer Pro sisältää tiivistettyä heraproteiinia, ja laktoosin määrää alentamalla (entsyymien avulla) on saatu miltei laktoositon tuote <0,5 %. Heraproteiini sisältää suuren määrän haaraketjuisia aminohappoja, jotka välittömästi nauttimisen jälkeen imeytyvät lihaksiin ja vaikuttavat antikatabolisesti. Heraproteiinilla on korkea biologinen arvo ja täydellinen aminohappokoostumus.
Star Nutritionin Super-Gainer Pro -tuotteeseen on lisätty ainutlaatuista Creapure®-kreatiinia (1800 mg/annos). Kreatiini on lihasten energiaa, ja lisäys auttaa ylläpitämään energiatasoa lihaksissa kovan ja säännöllisen harjoituksen aikana. Kreatiinin tehoa lisäävä kyky on todettu urheilijoilla. Super Gainerin sisältämät täydellisesti tasapainotetut ravintoaineet tekevät siitä pisimmälle kehittyneen palautumistuotteen.

super gainer pro
Kyse on vain siitä, että kuinka paljon sinä haluat panostaa omaan harrastukseesi. Mikään työ tai ajanpuute ei oikeasti voi olla niin suurena esteenä, että kehitystä ei voisi saada. Mä tunnen niin monta tapausta, jotka ovat aivan samoissa tilanteissa epäsäännöllisyyden ja kiireen vuoksi ja siltikin sitä aikaa löytyy treenaamiselle.
Nyt sulla on runko ravinnolle jota voit toteuttaa. Valmista seuraavan työpäivän ruuat edellisenä päivänä, suunnittele treenisi sopimaan niihin väleihin, kun sinulla on vapaa-aikaa. Älä jää himaan röhnöttämään vaikka väsy painaisikin. Itse olen huomannut, että jos menen työpäivän jälkeen suoraan himaan on suuri riski, etten lähde väsymyksen vuoksi illalla enää salille. Niinpä suosittelen, että menet töistä suoraan salille, jolla eliminoidaan kodin tuomat mukavuudet. Pikku väsy usein vielä taittuu salilla yllättävänkin energiseksi ja pirteäksi oloksi.

Eväät kannat aina mukanasi. Näin takaat sen, että syöt riittävän usein päivän aikana. Jokaisella pikku tauoillakin tunget sitä ruokaa ääntä kohti. Kylmälaukku pitää eväät viileänä ja pystyt vaikka liikkuessasi syömään. Ruuan lämmittäminen on irrelevanttia. Jos lämmittämiseen ei ole mahdollisuutta, niin silloin syödään ruoka kylmänä, näin olen itsekin tehnyt. Ei se kivaa ole, mutta uhrauksia on tehtävä kehityksen eteen.
Elikkä näillä valinnoilla ja päätöksillä tulet, Sami, aivan varmasti kehittymään vielä. Se on tottumiskysymys ja ajan kanssa hommasta tulee niin rutiinia, että tulet kysymään itseltäsi, että miksi ihmeessä mä edes ikinä menin töihin ilman omia eväitä!? Ota siis nyt elämäsi ja työsi vain haasteena, älä ongelmana ja haasta samalla itsesi. Tulet varmasti onnistumaan!
Tsemppiä ja kovia treenejä!
T: Mika
musclemass
Photo: Simon Paulin
Web: www.simonpaulin.se

Kommentit (53)

Ladataan kommentteja...
Kommentteja ei voitu ladata. Yritä myöhemmin uudelleen.
{{ comment.author }} #{{ comment.id }} Vastaa

Vastaa

Kaikki kommentit tarkistetaan manuaalisesti ennen julkaisua.
Emme julkaise sähköpostiosoitettasi ulkopuolisille.
Avatar noudetaan sähköpostin perusteella Gravatar-palvelusta.

Luethan täältä kuinka käsittelemme henkilötietojasi.