This is Mika

16.07.2013 19:09 2min luku 28

Lomalla ja parit treenit takana

Tiistai ja toinen virallinen lomapäivä.

Eilen kiltisti salille ja varovasti syväkyykkäilin vapaalla tangolla. Tein kaikki sarjat kymppeinä ja nousin aluksi 20 kilon korotuksilla aloittaen 60 kilosta. 120 kilon jälkeen otin vielä pari sarjaa 130 kilolla ja eipä juuri tuntunut pahalta takareidessä. Ihan aavistuksen kiristi  siellä alhaalla ja iskikin pikku pelko niissä vikoissa seteissä ja kuin alitajuisesti huomasin , etten mennytkään aivan täysin alas asti. On kyllä metkaa tuo itsesuojeluvaisto kun sitä niin varoo tuota kohtaa mihin syntyi se vamma.

Tokana liikkeenä tein Tom Platz -hackia 4 sarjaa 10 toistoa ja painoina oli vain 20 kiloa+kelkka. Kolmas liike reiden koukistus ja neljäntenä reiden ojennus. Sarjoja tuli lukematon määrä, menin siis sekaisin niissä ja toistot pyöri 15 paikkeilla. Tänään on jalat olleet kyllä ihan uskomattoman jumissa, varsinkin etureidet, eli uskoisin tuon Tompan liikkeen olleen yksi hyvä vaikutin näihin Domsseihin.

gymlog 44_2

Tänään tein selkää ja haboja. Huomasin sen jälleen kerran, että kun selkää tekee kovaa niin väkisinkin se vie hauiksilta voimat pois. Eli selkätreeni 10/10 mutta habatreeni 6/10. Ylätaljaa tein pitkään ja huolella. Lapiokahvalla niskan taakse kuten tuppaan melkein aina sitä tekemään. Sarjoja tuli paljon.

Ylätalja niskan taakse (lapiokahva), sarjat:

  • 15x70kg
  • 15x80kg
  • 15x90kg
  • 15x100kg
  • 15x110kg
  • 10x120kg
  • 6x130kg
  • 6x130kg
  • 6x130kg
  • 6x130kg
  • 6x130kg

Alataljaa tein melko lyhyillä palautuksilla 10 settejä 10kg korotuksilla 60kg-100kg eli 5 sarjaa.

Habat olivat niin tervaa tehdä että en viitsi edes mainita miten paskaa heiluttelua se sitten oli. Hah, enpä taida enää taas vähään aikaan selkää ja hauiksia samassa treenissä tehdä. Se on vissi.

Tuli katottua eilen GI Joe II – Retaliation. Ihan semi jees leffa ja The Rock oli jälleen komea oma itsensä lihaskimppu. Huikeat koreografiat siinä oli siellä kalliolla. Ihan pätevä leffa.

Huomenna sitten ajamaan rallia. Katotaan miten Ford sierrat sladittaa! 😉

Kommentit (28)

Ladataan kommentteja...
Kommentteja ei voitu ladata. Yritä myöhemmin uudelleen.
{{ comment.author }} #{{ comment.id }} Vastaa

Vastaa

Kaikki kommentit tarkistetaan manuaalisesti ennen julkaisua.
Emme julkaise sähköpostiosoitettasi ulkopuolisille.
Avatar noudetaan sähköpostin perusteella Gravatar-palvelusta.

Luethan täältä kuinka käsittelemme henkilötietojasi.